Kdo nikam nejde, nikam nedojde.
 
 

Stanislav Hendrych - osobní profil


Dort s postavou cvičicího Tchaj-ťi
Tchaj-ťi dort k narozeninám
 

Jsem člověk, který, když dostal do ruky výuční list, řekl si s ulehčením: "Tak a je konec s učením a zkouškama." To byl můj největší životní omyl. Později jsem studoval při zaměstnání na střední průmyslové škole elektrotechniku a v r. 2008 jsem složil závěrečné zkoušky na Ostravské univerzitě obor vychovatel a pedagog volného času.

Můj osobní zájem změnila kniha Zajímavá psychologie (K. K. Platonov, PRÁCE - PRAHA 1970). Nebyl to žádný náhlý zvrat, ale něco jako výhybka na mé životní pouti. Tato kniha mi otevřela bránu do jiného světa - lidské psychiky. Postupně jsem se stal autodidaktikem psychologie. Systémové myšlení rozvinuté elektrotechnickým vzděláním a praxi mne vedlo ke vnímání lidské psychiky jako systému s podsystémy s psychoprogramy. Správnost mé cesty potvrdily soudobé výzkumy v oblasti neuropsychologie.

V roce 1997 jsem absolvoval rekvalifikační kurz Richterovy školy grafologie a příbuzných kresebných technik grafologie (CONSILIA - Dr. Irena Štěpánková). Grafologie mi pomohla lépe porozumět fungování lidské psychiky. Grafologii považuji za jednu z dobrých cest k porozumění sebe sama, porozumění druhým, k lepší orientaci v mezilidských vztazích.

Upozorňuji, že neposílám grafologické rozbory poštou. Rozbor spojuji s osobním rozhovorem. Od r. 2002 přednáším základy grafologie.

V základní škole jsem tělocvik neměl rád. Pár desítek let a začal jsem pociťovat zatuhlost páteře a ráno jsem se začínal cítit celý polámaný. Řekl jsem si: "Je potřeba začít cvičit, abych pak nemusel chodit po doktorech." Oslovilo mne cvičení Taiči. Mým prvním učitelem Taiči byl MUDr. Leonid Kravčenko (1994). Vyhovovala mi jeho orientace na zdravotní účinky tohoto tradičního čínského bojového umění. Vysvětlil mi pět základních principů cvičení sestavy Taiči styl Jang: relaxovanost pohybů, komplexnost pohybů, oblost pohybů, plynulý tok pohybů a meditační stav mysli při cvičení. V zen buddhismu se tomu říká zenová mysl, na cvičeních tomu říkám Taiči mysl, také by se dalo říci čirá mysl.

Semináře byly víkendové a s velkým časovým odstupem. V mém okolí jsem neměl s kým cvičit. Když jsem dostal informaci o cvičitelských kurzech Taiči v Praze (Jan Turneber, Asociace Sport pro všechny), v r. 1995 jsem absolvoval tento kurz. V lednu 1996 jsem začal vést pravidelná cvičení Taiči v Opavě. V listopadu 1996 jsem začal navštěvovat víkendové semináře Taiči v Brně, vedené Zdeňkem Kurfürstem.

Abych si rozšířil obzor a zkvalitnil své cvičení, v r. 2000 jsem absolvoval rekvalifikační kurz Cvičitel zdravotní tělesné výchovy (Stanislav Flandera soukr. vzdělávací zařízení). Cvičení Taiči mne přivedlo k východní filozofii, taoismu a k praxi zazenu. Mezi mé zájmy patří i futurologie.

Aby si člověk udržoval svěží mysl, potřebuje se stále něco učit, tak se učím programovat své stránky sám. Tím nejhorším jsem se již prokousal.


Autor:
Česká republika
Publikováno:
Aktualizováno: 17. 8. 2019
Publikoval: Stanislav Hendrych